Polacy odznaczeni za protesty przeciw inwazji 68 r.

Premier Czech Mirek Topolanek odznaczył w Pradze 10 osób, które w sierpniu 1968 roku miały odwagę protestować przeciw inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Wśród wyróżnionych byli Polacy.


Odznaczenie otrzymała Teresa Ordyłowska, która w 1968 roku protestowała w Warszawie przeciw interwencji, rozdając na ulicach ulotki. Uhonorowano też późniejszego działacza "Solidarności" Kornela Morawieckiego, który protestował zarówno w okresie inwazji, jak i późniejszego samospalenia Jana Palacha.

Odznaczona została też Natalia Gorbaniewska, rosyjska poetka, dziennikarka, tłumaczka literatury polskiej, legenda rosyjskiej opozycji. W 1968 roku protestowała na Placu Czerwonym w Moskwie przeciwko inwazji na Czechosłowację. Spotkały ją za to represje.

Odznaczeniami uhonorowano też obywateli Francji, Niemiec i Węgier.

Topolanek podziękował odznaczonym za wielką odwagę. "Wasze czyny w sierpniu 1968 potwierdziły, że wolność jest niepodzielna. Że poprzez ograniczenie wolności jednego, część wolności traci również jego bliźni" – zaznaczył.

Uroczystość, odbywająca się w ogrodach przylegających do siedziby rządu, zainaugurowała wystawę fotografii zatytułowaną "Za wolność waszą i naszą" dokumentującą manifestacje przeciw interwencji zbrojnej w Czechosłowacji, odbywające się w innych krajach bloku wschodniego. (ap)

Michał Zabłocki

(ap)

KM odznaczony

Premier Mirek Topolanek i Kornel Morawiecki (fot. CTK)

Tekst za: www.wp.plRozmiar: 27837 bajtów